🍄 Zamówienia wysyłamy poniedziałek - czwartek do godziny 12:00. Darmowa dostawa do wszystkich zamówień powyżej 250 PLN 🍄

Shroomsy

Entuzjaści enteogenów, odkrywający świat substancji psychodelicznych. Staramy się dostarczać rzetelne, przystępne informacje, które pomagają zrozumieć zarówno naukowe, jak i duchowe aspekty psychodelików. Eksplorujmy razem ten magiczny świat, drzemiący w głębi każdego z nas.

Najczęściej wybierane

Grzyby McKennaii - działanie, dawkowanie, uprawa

Styczeń 25, 2024 5 min czytania Shroomsy

Przewodnik po grzybach McKennaii - działanie, dawkowanie, uprawa oraz najczęściej zadawane pytania.

Grzyby McKennaii - działanie, dawkowanie, uprawa

McKennaii to odmiana magicznych grzybów z gatunku Psilocybe cubensis. Ich nazwa pochodzi od nazwiska znanego badacza Terence’a McKenny, amerykańskiego etnobotanika, psychonauty i popularyzatora środków psychedelicznych. Grzyby te słyną ze swojego niezwykłego działania.

Historia magicznych grzybków McKennaii

Choć grzybom tym nadano nazwę od nazwiska McKenny, nie ma dowodów na to, że zostały one przez niego faktycznie odkryte czy wyhodowane. Nazwa prawdopodobnie jest jedynie hołdem dla legendarnego psychonauty.

Jedna z teorii mówi, że zarodniki tych grzybów znaleziono wśród osobistych rzeczy McKenny po jego śmierci w 2000 roku, a następnie je namnożono. Jednak gdyby McKenna rzeczywiście je posiadał, z pewnością sprzedawałby je w swoim sklepie.

Bardziej prawdopodobne jest to, że odmiana wywodzi się od komercyjnych hodowców z Holandii, gdzie sprzedaż magicznych grzybów była legalna aż do 2008 roku. Nazwanie grzybów imieniem znanego autorytetu w dziedzinie psychodelików miało zwiększyć zainteresowanie klientów holenderskich sklepów “headshop” - co było zabiegiem marketingowym.

Co ciekawe, grzyby McKennaii nie występują naturalnie. Powstały w laboratorium, w wyniku prac komercyjnych hodowców.

Growkit McKennaii

Budowa i wygląd grzybów McKennaii

Grzyby McKennaii mają typową budowę dla gatunku Psilocybe cubensis, do którego należą. Ich morfologię cechują następujące elementy:

 • Kapelusz - średnica kapelusza waha się między 25 a 85 mm. Jest początkowo wypukły, w miarę dojrzewania ulega spłaszczeniu . Jego barwa zmienia się z pomarańczowej u osobników młodych na złocistą lub jasnożółtą u okazów dojrzałych. Brzegi kapelusza są jaśniejsze, niemal białe. Powierzchnia jest sucha, pozbawiona pozostałości osłony.
 • Trzon - trzon odmiany McKennaii osiąga rozmiary od 100 do 160 mm i więcej. Często jest pofalowany. Charakterystycznie barwi się na kolor niebieski w miejscach uszkodzenia. Posiada pierścień, który jest pozostałością po osłonie.
 • Blaszki - blaszki są przyrośnięte lub zatokowo przylegające się do trzonu. Początkowo mają barwę szarawą, w miarę dojrzewania mocno ciemnieją.
 • Zarodniki - zarodniki mają ciemnopurpurowo-brązową barwę.

Substancje psychoaktywne w grzybach McKennaii

Substancje psychodeliczne zawarte w grzybach McKennaii, a dokładniej ich wyższe stężenie powodują że odmiana ta ma ponad przeciętny potencjał. Przyjmuje się, że udział tryptamin czyli składników aktywnych o potencjale psychoaktywnym (psylocybina, psylocybina, baeocystyna oraz inne alkaloidy) są na pozomie 0.90% do 1.80% zawartości.

Zawartość procentowa może się różnić nawet między grzybami które wyrosły z tego samego growkitu - różnice takie między owocnikami są jednak zupełnie normalne dla całej rodziny Psilocybe Cubensis.

Magiczne grzyby McKennaii zdecydowanie bardziej zaleca się dla doświadczonych psychonautów, którzy mają za sobą doświadczenia z takimi odmianami jak np Golden Teacher czy Malabar.

McKennaii - działanie i opinie

Odczucia po zażyciu grzybów tej odmiany są niczym emocjonalny rollercoaster. Z całą pewnością można stwierdzić, że są to bardzo silne grzyby, które mogą wywołać zarówno euforie, śmiech ale potrafią także dotknąć trudnych emocji. Ich działanie może wywoływać tak samo głęboki spokój jak i lęk więc nie jest to produkt dla początkujących psychonautów.

Growkit McKennaii będą idealnym narzędziem dla doświadczonych użytkowników, którzy szukają zatracenia w czasoprzestrzeni i percepcji oraz oczekują majestatycznych przeżyć.

Hodowla i doświadczenia związane z obserwacją McKennaii growkit umożliwią Ci otwarcie dotąd zamkniętych drzwi do eksploracji własnego umysłu. W opiniach użytkowników ta odmiana pozwala na rozwinięcie kreatywności, pogłębia odczucia oraz zwiększa uczucie empatii badacza.

Uprawa i hodowla grzybów McKennaii

 • Poziom trudności: Łatwy
 • Odporność na infekcje/zakażenia: Wysoka
 • Podłoże: Nawóz, słoma, różne rodzaje ziaren
 • Czas kolonizacji: 14-21 dni
 • Temperatura kolonizacji: 26-28 stopni Celsjusza
 • Temperatura owocnikowania: 23-26 stopni Celsjusza

Pełny cykl uprawy grzybów McKennaii trwa około 6-8 tygodni i składa się na niego kilka etapów:

 1. Przygotowanie substratu i zaszczepienie - Istotne jest by na początku podłoże uprawowe zostało wysterylizowane lub poddane pasteryzacji, aby pozbyć się niechcianych grzybów czy bakterii. Można do tego użyć autoklawu lub przegotowanej wody. Następnie po wystudzeniu dokonuje się transferu zaszczepionego ziarna grzybnią McKennaii i pozostawia w ciemności w temperaturze 25-27 stopni celsjusza.
 2. Kolonizacja podłoża - Proces kolonizacji substratu trwa około 2-4 tygodnie. W tym czasie strzępki grzybni kolonizują przygotowany substrat. Na tym etapie tworzy się grzybnia która stopniowo opanowuje całe podłoże. Do tego momentu należy unikać bezpośredniego światła słonecznego. Temperatura na poziomie 25-27 stopni, wilgotność 85%+ oraz wysokie stężenie co2 to idealne warunki do kolonizacji.
 3. Faza owocnikowania - Gdy podłoże zostanie całkowicie skolonizowane, obniża się temperaturę do około 23 stopni i zapewnia większy dopływ świeżego powietrza. Uruchamia to wytwarzanie owocników, czyli widocznych dla oka grzybów. Zajmuje to kolejne 2-3 tygodnie.

Aby grzyby McKennaii rosły poprawnie, na każdym etapie ważne jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza i właściwych warunków, dobranych odrębnie do danej fazy.

Całość procesu zazwyczaj trwa 6-8 tygodni od momentu zaszczepienia podłoża do gotowych do zebrania grzybów.

Dawkowanie McKennaii

Grzyby McKennaii cechują się ponadprzeciętną mocą psychoaktywną. Zawierają więcej substancji psychodelicznych niż typowe okazy gatunku Psilocybe cubensis. Dlatego też dawkowanie McKennaii wymaga doświadczenia, ostrożności i dostosowania do indywidualnej wrażliwości.

 • Mikrodawkowanie - Zalecana dawka to 0,1-0,3g suszonych grzybów. Mikrodawka nie wywołuje intensywnych efektów psychedelicznych. Może powodować lekką stymulację, poprawę nastroju i kreatywności. Stosuje się ją co 2-3 dni.
 • Niska dawka - 1-2 g suszonych grzybów lub 10-20 g świeżych grzybów. Wywołuje łagodne zmiany percepcji, lekkie widzenie wzorów i kolorów przy zamkniętych oczach. Pojawia się stan lekkiej euforii i odprężenia. Muzyka brzmi intensywniej.
 • Średnia dawka - 2-4g suszonych grzybów lub 20-40 g świeżych grzybów. Zaczynają pojawiać się wyraźniejsze efekty wizualne przy otwartych i zamkniętych oczach. Głębsze przeżycie muzyki. Początkowe etapy introspekcji. Dawka odpowiednia dla bardziej doświadczonych.
 • Wysoka dawka - 4g i więcej suszonych grzybów lub 40g i więcej grzybów świeżych. Wywołuje mocne halucynacje wzrokowe, zakłócenie postrzegania głębi i upływu czasu. Intensywne doznania psychosomatyczne. Stan odmienionej świadomości z głębokimi przeżyciami emocjonalnymi.

Nawet niewielkie różnice w wielkości przyjmowanej dawki mogą drastycznie zmienić efekty działania. Każdy psychonauta powinien zaczynać swoją podróż od niższej dawki, aby sprawdzić swoją tolerancję.

Kim był Terence McKenna?

Terence McKenna

Terence McKenna (1946-2000) był amerykańskim etnobotanikiem, wykładowcą, autorem książek i doświadczonym psychonautą. Znany był z popularyzacji grzybów psylocybinowych i innych środków psychedelicznych.

Urodził się w 1946 roku w Kolorado. Studiował ekologię i sztukę. W młodości zafascynowały go substancje psychoaktywne, zwłaszcza psylocybina i LSD. Duży wpływ miała na niego lektura książek Aldousa Huxleya.

W 1970 wyjechał z bratem do dżungli amazońskiej, gdzie odkryli dla zachodu ayahuaskę. Przez wiele lat podróżowali, eksplorując działanie substancji psychoaktywnych, głównie grzybów halucynogennych, które zajmowały centralne miejsce w ich zainteresowaniach badawczych.

Terence McKenna stał się postacią kultową w środowisku zwolenników psychodelików. Prowadził liczne wykłady, napisał wiele książek o grzybach i DMT. Stworzył hipotezę o ich wpływie na rozwój ludzkiej świadomości. Propagował odpowiedzialne, świadome ich używanie w celach eksploracji ludzkiej psychiki.

Zmarł w 2000 r. na nowotwór mózgu, do końca pozostając orędownikiem psychedelicznej rewolucji, która zmieniła postrzeganie tych substancji. Jego prace i idee są szeroko dyskutowane i stanowią inspirację dla współczesnych badaczy.

Zakaz uprawy magicznych grzybów McKennaii w Polsce

Zgodnie z polskim prawem obowiązuje zakaz uprawy grzybów mckennaii. Owocniki tej odmiany posiadają psylocybinę która znajduje się na liście substancji zakazanych. Pamiętaj, by móc wyhodować grzyby psylocybinowe, musisz najpierw sprawdzić prawo panujące w miejscu gdzie się znajdujesz.

McKennaii - Najczęściej zadawane pytania

McKennaii vs Golden Teacher, który wybrać?

Jeżeli jesteś początkującym psychonautą, zdecydowanie lepiej zacząć od odmiany Golden Teacher. Więcej o niej dowiesz się z naszego przewodnika.

Kiedy zbierać grzyby McKennaii?

Grzyby McKennaii są gotowe do zbioru tuż przed zrzuceniem zarodników, kiedy biała błona pod kapeluszem nadal zakrywa blaszki, ale ich kolor zaczyna ciemnieć. Prosta zasada mówi, że lepiej zebrać grzyby chwilkę wcześniej niż dopuścić do zrzucenia zarodników :)

Po jakim czasie pojawiają się piny?

W zależności od warunków kolonizacji czyli stabilności temperatury, wilgotności oraz wysokiego stężenia dwutlenku węgla oraz samej proporcji zaszczepionego ziarna do substratu, pierwsze piny powinny pojawić się po 2-3 tygodniach.

Czy twórcą tej syntetycznej odmiany jest sam Terence McKenna?

Nic nie wskazuje na to aby Terence McKenna był autorem tej odmiany. Wszystkie poszlaki wskazują na to że grzyb ten został stworzony przez mykologów, a nazwa została nadana jedynie ku pamięci McKenna.