🍄 Zamówienia wysyłamy poniedziałek - czwartek do godziny 12:00. Darmowa dostawa do wszystkich zamówień powyżej 250 PLN 🍄

Grzyby Golden Teacher - działanie, dawkowanie, uprawa

Styczeń 23, 2024 8 min czytania

Przewodnik po grzybach Golden Teacher - działanie, dawkowanie, uprawa, suszenie, przechowywanie oraz najczęściej zadawane pytania.

Grzyby Golden Teacher - działanie, dawkowanie, uprawa

Pochodzenie grzybów Golden Teacher owiane jest tajemnicą. Nie wiadomo dokładnie, skąd pochodzą i kiedy zostały odkryte po raz pierwszy. Jednak najbardziej prawdopodobna teoria mówi, że wywodzą się one z Florydy w Stanach Zjednoczonych.

Pierwsze doniesienia na ich temat pojawiły się pod koniec lat 70. XX wieku. Pochodziły wtedy z bagiennych terenów Zatoki Meksykańskiej. Najpewniej ich charakterystyczne, złociste kapelusze zwróciły uwagę poszukiwaczy grzybów psylocybinowych. Okazało się, że mają one ciekawe właściwości psychoaktywne.

W latach 80. Golden Teacher stał się jednym z najpopularniejszych odmian psilocybe cubensis. Zdobył reputację idealnych grzybów zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych miłośników grzybów halucynogennych. Do dziś uważany jest za jeden z najlepszych, najbezpieczniejszych grzybów psylocybinowych, który w porównaniu do innych odmian jest stosunkowo łatwy w uprawie.

Golden Teacher w Polsce potocznie nazywany jest “Złotym nauczycielem”. Swą popularność zawdzięcza charakterystycznym, złocistym kapeluszom oraz łagodnym, lecz głębokim przeżyciom psychodelicznym, jakie wywołuje.

Morfologia, czyli budowa grzyba Golden Teacher

Owocniki grzybów Golden Teacher

Kapelusz - Kapelusz Golden Teacher ma średnicę od 4 do 8 cm. Początkowo jego kształt jest owalny lub kulisty, z zawiniętymi do środka brzegami. W miarę wzrostu i dojrzewania grzyba kapelusz rozpościera się i spłaszcza.

Górna powierzchnia kapelusza jest sucha i gładka. Jej kolor stanowi charakterystyczną cechę tej odmiany grzybów. Dominują złocistożółte, bursztynowe i karmelowe odcienie z domieszką brązu. Często spotykane jest też białe nakrapianie, zwłaszcza w centralnej części kapelusza.

Brzegi kapelusza z reguły przybierają niebieskawe, fioletowe i szarawe odcienie. Występują na nich pozostałości osłony, która na wczesnym etapie rozwoju osłania blaszki.

Trzonek - Trzonek ma wysokość od 6 do 12 cm i grubość około 1 cm. Jest smukły i kruchy, łatwo daje się oddzielić od kapelusza. Jego wnętrze wypełnione jest gąbczastą masą miąższu.

Barwa trzonka jest biała, kremowa lub o odcieniu kości słoniowej. W górnej części widać charakterystyczne pierścieniowate włókna stanowiące pozostałość osłony blaszek. U podstawy trzonka znajduje się biała grzybnia.

Blaszki i zarodniki Golden Teacher

Na dolnej powierzchni kapelusza znajdują się blaszki, na których powstają zarodniki. Są one gęsto ułożone i przyczepione do trzonka fragmentem o barwie fioletowej lub purpurowej.

Zarodniki mają kształt elipsoidalny o wymiarach 8-12 x 6-8 μm. Ich kolor opisywany jest jako fioletowobrązowy. To właśnie zarodniki odpowiadają za rozmnażanie się grzybów Golden Teacher.

Mycelium - grzybnia Golden Teacher

Grzybnia stanowi wegetatywną część grzybów Golden Teacher, odpowiadającą za ich wzrost i rozwój. Składa się z bezbarwnych, rozgałęzionych strzępek i włókien, które przenikają podłoże, z którego czerpią składniki odżywcze.

Mycelium rozwija się bardzo szybko, skutecznie kolonizując ziarna zbóż lub inne popularne podłoża stosowane do amatorskich upraw. Jest odporna na zanieczyszczenia, dzięki czemu te grzyby rzadko ulegają infekcjom.

Golden Teacher uprawa i fazy wzrostu

 1. Kolonizacja podłoża
  Pierwszym etapem jest kolonizacja podłoża przez grzybnię (mycelium). Aby zapewnić jej optymalny wzrost, należy przestrzegać jałowości i utrzymywać temperaturę w granicach 21-27°C. Wilgotność powinna wynosić około 95%.

  Grzybnia Golden Teacher szybko rozprzestrzenia się w podłożu, pokrywając je gęstą, białą siecią. Proces trwa zwykle 2-4 tygodnie, w zależności od rodzaju podłoża. Gdy cała powierzchnia jest równomiernie skolonizowana, można przejść do fazy owocnikowania.

 2. Primordia
  Kluczowym czynnikiem wyzwalającym wytwarzanie primordiów jest gwałtowne obniżenie poziomu CO2. W tym celu podłoże z grzybnią umieszcza się w różnego rodzaju komorach owocnikowych.

  Po 1-2 tygodniach na powierzchni grzybni zaczynają się pojawiać maleńkie zawiązki przyszłych owocników. Mają one początkowo kulisty kształt i wielkość główki od szpilki. Stopniowo rozrastają się, przybierając nieregularne, koralopodobne kształty.

 3. Piny
  W tej fazie z primordiów powstają miniaturowe trzonki z zawiązkami kapeluszy, zwane pinami. Początkowo są całkowicie białe, stopniowo nabierają żółtych i brązowych odcieni.

  Piny Golden Teacher rozwijają się bardzo szybko, nawet kilka centymetrów dziennie. Aby nie dopuścić do zahamowania wzrostu, należy zapewnić im dużą wilgotność powietrza, wentylację i umiarkowany dostęp światła słonecznego.

 4. Dojrzałe owocniki
  W ostatniej fazie następuje burzliwy rozwój i dojrzewanie owocników. Kapelusze powiększają się, rozkładają i pękają osłony blaszek. Trzonki szybko rosną i stają się twardsze.

Aby zebrać maksymalne plony, należy wykręcić grzyby tuż przed całkowitym rozwinięciem się kapeluszy by zapobiec wyspaniu się zarodników. W pełni wyrośnięte owocniki Golden Teacher gotowe są do zbioru w 4-5 tygodni po pojawieniu się pierwszych primordiów.

Substancje psychoaktywne w grzybach Golden Teacher

Pod względem składu chemicznego, Golden Teacher nie różnią się znacząco od innych grzybów z gatunku Psilocybe cubensis. Zawierają one te same główne substancje odpowiedzialne za psychoaktywne działanie.

Kluczowym związkiem aktywnym obecnym w owocnikach Golden Teacher jest psylocybina. Jej zawartość w suszonych grzybach wynosi średnio 0,63-0,90% suchej masy. Jest to umiarkowana ilość, typowa dla średnio mocnych odmian.

Drugą co do ważności substancją jest psylocyna – produkt rozkładu psylocybiny w organizmie. Występuje w niewielkich ilościach. Trzecim głównym związkiem z grupy tryptamin decydojuących o psychoaktywnych właściwościach Golden Teacher jest baeocystyna, która w tym przypadku obecna jest jedynie w śladowych stężeniach.

Działanie Golden Teacher

Grzyby Golden Teacher słyną z intensywnego, acz przewidywalnego działania psychedelicznego. Przy standardowych dawkach wywołują szereg charakterystycznych objawów, które szerzej omówmy poniżej:

 • Intensyfikacja doświadczeń zmysłowych
  Jednym z typowych efektów działania grzybów Golden Teacher jest wzmocnienie i zintensyfikowanie percepcji zmysłowej. Dźwięki, kolory i doznania czuciowe stają się bardziej wyraziste i nabierają nowych, niespotykanych wcześniej jakości. Następuje swoiste “otwarcie” zmysłów, pozwalające dostrzec piękno i złożoność otaczającej rzeczywistości.

 • Głęboka introspekcja i autorefleksja
  Pod wpływem Golden Teacher umysł zwraca się do własnego wnętrza, ułatwiając głęboką analizę własnych myśli, emocji i wspomnień. Pojawia się wgląd w mechanizmy własnej psychiki oraz możliwość zrozumienia i rozwiązania dawnych problemów. To introspekcyjne i refleksyjne działanie sprawia, że odmiana ta określana się mianem “nauczyciela”.

 • Zwiększona kreatywność
  Wielu użytkowników mówi o nasileniu kreatywności i twórczego myślenia pod wpływem działania Golden Teacher. Pojawiają się nowe, nieoczywiste skojarzenia i pomysły. Świat jest postrzegany ze świeżą, twórczą perspektywą. Umysł wykazuje większą otwartość i elastyczność, co sprzyja artystycznej ekspresji w różnych formach.

 • Intensywne doświadczenia duchowe i mistyczne
  Charakterystyczne dla grzybków Golden Teacher są głębokie przeżycia natury duchowej czy wręcz mistycznej. Pojawia się poczucie harmonii i jedności z otaczającą rzeczywistością i wszechświatem. Częste są stany transcendencji, ekstatycznego uniesienia oraz iluminacje. Te głębokie doznania mogą prowadzić do przewartościowania dotychczasowego życia oraz duchowej przemiany osobowości.

W ten sposób grzyb Golden Teacher oddziałuje na psychikę i świadomość. Ich działanie cechuje się umiarkowaną intensywnością i bogactwem przeżyć wewnętrznych, co czyni je bezpiecznym wyborem dla początkujących użytkowników.

Dawkowanie Golden Teacher

Złotego Nauczyciela można przyjmować w postaci suszonej lub świeżej. Ze względu na zróżnicowaną zawartość wody, dawki podawane są osobno dla każdej z tych postaci.

Suszone grzyby

 • dawka mikro: 0,2-0,5 g
 • dawka wprowadzająca: 0,5-1 g
 • dawka standardowa (psychodeliczna): 2-3 g
 • *dawka heroic: 5 g lub więcej

Świeże grzyby

 • mikro: 2-5 g
 • wprowadzająca: 5-10 g
 • standardowa: 20-30 g
 • heroic: 50 g lub więcej

Przy doborze indywidualnej dawki należy wziąć pod uwagę doświadczenie użytkownika w temacie psylocybiny, jego masę ciała, ogólną wrażliwość na substancje psychoaktywne oraz preferowany poziom intensywności doznań. Złote zasady mówią, że lepiej zacząć od mniejszej dawki i ją zwiększać niż przedawkować na początku.

Golden Teacher - Suszenie i przechowywanie

Aby móc bezpiecznie przechowywać magiczne grzybki Golden Teacher, konieczne jest ich wysuszenie. Pozwala to zachować ich właściwości na długi czas.

Suszenie Golden Teacher

 • do suszenia należy używać jedynie dojrzałych, zdrowych owocników bez oznak pleśni czy robactwa,
 • grzyby kroimy na mniejsze kawałki, aby ułatwić odparowanie wody,
 • suszymy w temperaturze ok. 30-45°C przez 12-24 godziny w specjalnej suszarce bądź piekarniku (z lekko uchylonymi drzwiczkami),
 • inna opcja to suszenie na powietrzu z użyciem wentylatora,
 • suszone grzyby pozbawione są ok. 90% wilgoci i stają się kruche.

Przechowywanie Golden Teacher

 • wysuszone grzyby Golden Teacher należy trzymać szczelnie zamknięte w ciemnych słoikach,
 • dodanie saszetki z żelem krzemionkowym pomaga utrzymać niską wilgotność,
 • optymalną temperaturą magazynowania jest zakres 5-20°C,

Golden Teacher - Najczęściej zadawane pytania

Kiedy zbierać Golden Teacher?

Najlepszy czas na zbiór następuje tuż przed osiągnięciem pełnej dojrzałości przez grzyby. Owocniki powinny mieć rozwinięte kapelusze, zaś osłona blaszek u podstawy kapelusza dopiero zaczyna się rozrywać.

Ile zjeść grzybów Golden Teacher na pierwszy raz?

Zalecana dawka Golden Teacher dla osoby próbującej grzybów psylocybowych po raz pierwszy wynosi 1-1,5 grama suszu. Jest to przyjęty bezpieczny poziom, który powinien wywołać łagodne efekty psychodeliczne, bez ryzyka przytłaczającego działania.

Jak spożywać Golden Teacher?

Istnieje kilka popularnych metod przyjmowania grzybów Golden Teacher:

 • Bezpośrednio - suszone lub świeże grzyby można po prostu zjeść, żuć i połknąć. Mają jednak gorzki, ziemisty smak, więc często miesza się je z jedzeniem lub zalewa sokiem, aby poprawić smak.
 • W formie herbaty - suszone bądź świeże grzyby zalewa się wrzącą wodą i parzy przez 15-20 minut niczym herbatę. Smak wywaru jest łagodniejszy co ułatwią jego spożycie.
 • Lemon tek - suszone lub pokrojone świeże grzyby miesza się z sokiem z cytryny i pozostawia na kilkanaście minut. Ma ona za zadanie wzmocnić i przyspieszyć działanie.
 • W postaci proszku - suszone grzyby można zmielić w moździerzu lub młynku i połączyć z wodą, sokiem lub posypać wybraną potrawę. Ułatwia to dawkowanie i kryje mało przyjemny smak grzyba.
 • W formie kapsułek - sproszkowane suszone grzyby umieszcza się w kapsułkach, które następnie połyka w całości popijając wodą. To wygodna metoda przy odpowiednim, kontrolowanym dawkowaniu.

Jak szybko rosną grzyby Golden Teacher?

Kluczowym czynnikiem decydującym o tempie wzrostu jest temperatura. Grzybnia Golden Teacher najlepiej rozwija się w zakresie 21-28 stopni Celsjusza. Im wyższa temperatura w tym przedziale, tym proces kolonizacji podłoża i wytwarzania owocników jest szybszy.

Duże znaczenie ma też rodzaj wykorzystanego podłoża. Najszybciej grzyby urosną na przygotowanych z ziaren zbóż lub ryżu, nieco wolniej na kukurydzy, trocinach czy słomie.

Po jakim czasie działa Golden Teacher?

Grzyby Golden Teacher zaczynają działać zwykle po 20-60 minutach od momentu spożycia. Pierwsze efekty, takie jak lekkie zaburzenia percepcji i euforia, pojawiają się już około 20-40 minut od momentu zażycia.

Pełne spektrum doznań psychodelicznych osiągane jest najczęściej miedzy 45 a 90 minutą od momentu spożycia Golden Teacher. Jest to typowy czas nadejścia szczytu działania dla suszonych grzybów zjedzonych w całości lub w postaci proszku.

Ile trwa hodowla Golden Teacher?

Hodowla grzybów Golden Teacher od strzykawki ze zarodnikami do pierwszych owocników trwa zwykle od 5 do 8 tygodni. Jest to typowy czas dla gatunku Psilocybe cubensis, do którego należą Golden Teachers.

W jakiej temperaturze suszyć Golden Teacher?

Idealna temperatura do suszenia grzybów Golden Teacher, podobnie jak innych odmian psylocybe, wynosi około 35-45°C. Suszenie w tym zakresie pozwala zachować większość aktywnych związków, takich jak psylocybina, nie niszcząc ich w wyniku zbyt wysokiej temperatury. Zbyt niska temperatura (poniżej 30°C) może spowolnić proces suszenia.

Co to jest Złoty Nauczyciel?

Złoty nauczyciel to inaczej Golden Teacher, odmiana magicznych grzybków gatunku Psilocybe cubensis.

Czy w Polsce jest zakaz hodowli i posiadania grzybów halucynogennych?

W kraju takim jak Polska obowiązuje całkowity i bezwzględny zakaz uprawy, hodowli i spożywania wszystkich grzybów zawierających psylocybinę. Natomiast całkowicie legalne są sprzedaż, badania i obserwacja grzybni grzybów psylocybinowych, która sama w sobie substancji psychodelicznych nie zawiera.

Czy Golden Teacher to idealny wybór dla początkujących?

Golden Teacher jest najpopularniejszą odmianą grzybów psylocybinowych. Ich uprawa zalecana jest właśnie dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze światem psychodelików z kilku powodów:

 1. Łagodne działanie
  Złoty Nauczyciel cechuje się umiarkowaną zawartością psylocybiny, niższą niż w przypadku wielu innych odmian. Dzięki temu wywołują one intensywne, lecz łagodne efekty psychodeliczne. Początkujący użytkownicy nie muszą obawiać się przytłaczającego działania. Doświadczenia psychodeliczne są kontrolowane i komfortowe.

 2. Przewidywalność efektów
  Średnia moc Golden Teacher przekłada się na dobrą przewidywalność doznań. Łatwiej oszacować reakcje i przygotować się na nie. To zwiększa poczucie bezpieczeństwa i kontroli u osób początkujących.

 3. Stopniowe wprowadzenie
  Działanie grzybów rozwija się stopniowo, co pozwala oswoić się z efektami. Początkujący psychonauci mogą po kolei eksplorować zmieniony stan świadomości.

 4. Harmonijne doznania
  Golden Teacher łączą intensywność i klarowność. Zapewniają głębokie przeżycia, lecz bez dezorientacji i zagubienia. Początkujący użytkownik zachowuje poczucie komfortu i spójności.

 5. Odporność na zakażenia
  Golden Teacher są wyjątkowo odporne w trakcie wzrostu. Rzadko poddają się zakażeniom niepożądanym grzybem czy bakteriom. To ważna zaleta dla amatorów, którzy dopiero uczą się kontrolować sterylność.

 6. Szybki wzrost
  Grzybnia Golden Teacher rozprzestrzenia się bardzo szybko, skutecznie kolonizując podłoże. Pozwala to nowicjuszom szybciej przejść do fazy owocnikowania i zbioru grzybów.

 7. Obfite plony
  Golden Teachers znane są z obfitych zbiorów grzybów. Mimo wolniejszego wzrostu, ostateczne plony są satysfakcjonujące nawet przy amatorskich uprawach.