🍄 Zamówienia wysyłamy poniedziałek - czwartek do godziny 12:00. Darmowa dostawa do wszystkich zamówień powyżej 250 PLN 🍄

Grzyby psylocybinowe - Jak dawkować psylocybine?

Październik 05, 2023 3 min czytania

Wielkość dawki oraz forma podania grzybów psylocybinowych wpływa na ich właściwości psychodeliczne. Sprawdźmy znane metody dawkowania grzybów psylocybinowych.

Grzyby psylocybinowe - Jak dawkować psylocybine?

Psylocybina - co musisz wiedzieć

Psylocybina jest związkiem naturalnie występującym w grzybach z gatunku grzybów psylocybinowych. Jest ona substancją aktywną oddziaływującą na receptor 5-HT2A (receptor serotoniny) a więc jej działanie obejmuje m.in podniesienie nastroju, zmiany w percepcji, poprawę humoru, efekty wizualne czy ogólną zmianę postrzegania zmysłowego. Przeprowadzone badania jednoznacznie wykazują na korzystny wpływ psylocybiny w leczeniu depresji, zwalczaniu traum czy walki z uzależnieniami od nikotyny czy alkoholu.

Formy zażywania grzybów psylocybinowych

W jakiej formie zażywać magiczne grzybki? Takie pytanie najczęściej zadają początkujący badacze na całym świecie. Grzyby psylocybinowe można spożywać samodzielnie, mieszać z jedzeniem w formie świeżej lub suszonej czy też w formie naparu z suszu.

Dlaczego forma przyjmowania magicznych grzybów ma znaczenie? Kluczem jest zawartość psylocybiny czyli głównej substancji czynnej w 1 gramie gotowego produktu. Grzyby świeże z uwagi na większą zawartość wody są cięższe niż suszone grzyby przez co przyjęta jednorazowa dawka do osiągnięcia pożądanego efektu również musi być większa.

Od samej formy podania zależy również szybkość działania substancji zawartej w magicznych grzybach. Grzyby psylocybinowe przyjmowane po posiłku przyniosą pierwsze efekty po 1-2h od spożycia natomiast gdy zostaną podane na czczo pierwsze rezultaty odczujesz już po 30 minutach. Najszybciej działającą formą podania grzybów psylocybinowych zdecydowanie są napary z suszonych grzybów gdyż zaczynają działać już po kwadransie.

Właściwości psychodeliczne grzybów halucynogennych

Grzyby psylocybinowe tzw magiczne grzybki to gatuniki grzybów, które łączy obecność zawartej w nich psylocybiny. Substancja ta oddziaływuje na receptory w ludzkim mózgu odpowiedzialne za funkcje poznawcze, postrzeganie rzeczywstosci i jej doświadczanie czy nastrój.

Działanie psylocybiny w zależniści od przyjętej dawki może dawać efekty takie jak zmiany kształtów czy kolorów (np ich nasycenie) po uczucie odrealnienia. Wyniki badań przeprowadzonych przez Imperial College London w roku 2017 jednoznacznie wskazują, że mniejsze dawkowanie grzybów korzystnie wpływało na osoby z lekooporną depresją bez odnotowania poważnych skutków ubocznych.

Psylocybina - dawkowanie magicznych grzybków

Zanim rozpoczniesz swoje doświadczenie musisz pamiętać, że każdy organizm może inaczej reagować na psylocybinę. Warto wspomnieć, że nie ma dawki idealnej bo tutaj znaczenie mają twoja masa ciała, wrażliwość czy nastrój w danym momencie. Nie bez znaczenia jest również zawarta w owocnikach psylocybina- jej ilość może się różnić w zależności od odmiany grzybów czy warunków w jakich dojrzewają.

Dawkowanie grzybów rozpocznij od mniejszych dawek by w bezpieczny sposób móc je z czasem zwiększać. Przyjmuje się podstawowe trzy dawki przyjmowania suszonych/ świeżych grzybów psylocybinowych

  • Dawka niska: Grzyby suszone - 0,25-1 grama / Grzyby świeże - 2,5-10 gramów
  • Dawka średnia: Grzyby suszone - 1-2,5 gramów / Grzyby świeże - 10-25 gramów
  • Dawka wysoka: Grzyby suszone- 2,5-5 gramów / Grzyby świeże - 25-50 gramów

Należy jednak przy tym pamiętać, że sama hodowla owocników grzybów halucynogennych m.in. Psilocybe Cubensis czy ich spożywanie są w Polsce nielegalne. W pełni legalny na terenie Polski jest obrót growkitów tj. Growkit Golden Teacher w celach obserwacji pod mikroskopem kolonizacji grzybni.

Mikrodawkowanie

W temacie magicznych grzybków mikrodawkowanie opiera się na przyjmowaniu znikomych ilości substancji psychoaktywnych w celu poprawy nastroju oraz uzyskania niepełnego efektu psylocybiny nie powodując przy tym zaburzeń w codziennym funkcjonowaniu.

Mikrodozowanie w domowych warunkach może różnić się w zależności od wagi czy wieku osoby przyjmującej daną substancję. Przyjmuje się dozę około 0,5-1 grama świeżych grzybów psylocybinowych gdzie sama forma ich podania nie ma większego znaczenia. Jeśli badacz decyduje się na mikrodawkowanie suszonych grzybów wówczas przyjmuje się około 10% niskiej dawki magicznych grzybów.

Osoby stosujące mikrodawkowanie w celach niemedycznych zazwyczaj mówią o tym, że taka ilość zwiększa wrażliwość na bodźce, poczucie świadomości otaczającego świata jak również wspomaga kreatywne myślenie. Liczne badania wskazują pozytywny wpływ mikrodozowania psylocybiny w łagodzeniu dolegliwości tj bóle głowy, depresja czy zaburzenia psychiczne przy jednoczesnym braku doświadczenia jej psychoaktywnych efektów.

Dawka heroiczna

Duże dawkowanie grzybów psylocybinowych może przynieść całkowicie nieoczekiwane i nieprzewidywalne rezultaty dlatego przeznaczone jest tylko dla doświadczonych użytkowników.

Spożycie grzybów psylocybinowych w dużej dawce może nieść za sobą zarówno poprawę nastroju, zmiany percepcji, zwiększenie wrażliwości w odbieraniu bodźców jak również może cię spotkać tzw “bad trip” objawiający się m.in zmianami temperatury ciała, drgawkami czy wymiotami. Przyjmuje się, że dawka heroiczna odmiany Psilocybe cubensis to 5 gramów suszonych grzybów.

Bezpiecześtwo stosowania substancji psychoaktywnych

Psylocybina zawarta w magicznych grzybkach jest to środek odurzający i tak jak inne, podobnie działające substancje są na terenie Polski zakazane. Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może być wykorzystany jako instrukcja w hodowli czy zażywaniu grzybów psylocybinowych.

Próby samodzielnego testowania działania psylocybiny czy przyjęta jej zbyt duża dawka w warunkach domowych może przynieść nieoczekiwane skutki a nawet być niebezpieczne na twojego zdrowia. Badania zawsze powinny być przeprowadzane w specjalnie przystosowanych laboratoriach pod okiem osób wykwalifikowanych.