🍄 Zamówienia wysyłamy poniedziałek - czwartek do godziny 12:00. Darmowa dostawa do wszystkich zamówień powyżej 250 PLN 🍄

Shroomsy

Entuzjaści enteogenów, odkrywający świat substancji psychodelicznych. Staramy się dostarczać rzetelne, przystępne informacje, które pomagają zrozumieć zarówno naukowe, jak i duchowe aspekty psychodelików. Eksplorujmy razem ten magiczny świat, drzemiący w głębi każdego z nas.

Najczęściej wybierane

Psylocybina tabletki – Nowa era w leczeniu depresji czy ryzykowny eksperyment?

Maj 19, 2024 4 min czytania Shroomsy

Dowiedz się więcej o zastosowaniu psylocybiny w formie tabletek: efekty, metody dawkowania i aktualna sytuacja prawna.

Psylocybina tabletki – Nowa era w leczeniu depresji czy ryzykowny eksperyment?

Dowiedz się, jak tabletki zawierające psylocybinę mogą wpływać na leczenie zaburzeń psychicznych, jakie są wytyczne dotyczące ich dawkowania i jaki jest ich status prawny. Przeanalizujemy aktualne badania, omówimy możliwe ryzyka oraz potencjalną przyszłość tych substancji w medycynie.

Najważniejsze Informacje

 1. Tabletki z psylocybiną rozpatrywane są w kontekście terapii zaburzeń psychicznych, jak depresja, oferując precyzyjność dawkowania i łatwość stosowania, co czyni je interesującym rozwiązaniem w medycynie.
 2. Naturalna psylocybina może mieć dodatkowe korzyści w porównaniu z syntetyczną, w tym potencjalny efekt entourage, co może skutkować silniejszymi i bardziej złożonymi efektami terapeutycznymi.
 3. Użycie psylocybiny niesie potencjalne zagrożenia i skutki uboczne, wymaga ścisłego nadzoru terapeutycznego i jest obecnie nielegalne w Polsce bez odpowiednich zezwoleń.

Tabletki z psylocybiną – nowoczesne podejście do leczenia

Tabletki z psylocybiną zyskały na popularności przede wszystkim ze względu na rosnące zainteresowanie ich potencjałem w leczeniu zaburzeń psychicznych. Badania sugerują, że mogą być skuteczne w leczeniu depresji, a także w leczeniu zespołu stresu pourazowego i innych zaburzeń psychicznych.

Co więcej, forma tabletek łączy tradycyjne metody spożycia z nowoczesnymi technikami produkcji. To nie tylko ułatwia precyzyjne dawkowanie, ale również zwiększa wygodę stosowania. Nie ma jednak pewności, czy tabletki z psylocybiną staną się w przyszłości dominującą formą dostarczania tej substancji, wiele zależy od dalszych badań i zmian w regulacjach prawnych.

Rozwój formy tabletek z psylocybiną rodzi dyskusję na temat potencjalnych korzyści i ryzyka ich wykorzystania. Mimo że leczenie jest jeszcze na etapie badań, wyniki są obiecujące.

Wygoda stosowania

Tabletki z psylocybiną oferują sposób spożywania substancji, który może być alternatywą dla przygotowywania herbaty lub jedzenia grzybów bezpośrednio. Wygoda tabletek z psylocybiną pozwala użytkownikom cieszyć się efektami bez potrzeby przygotowywania grzybów w innych formach, takich jak gotowanie czy zaparzanie ich jako herbaty.

Co istotne, tabletki z psylocybiną zapewniają dyskrecję w stosowaniu, co jest ich niezaprzeczalną zaletą w porównaniu z innymi formami przyjmowania tej substancji. Dzięki temu pacjenci mogą bez trudu włączyć leczenie z wykorzystaniem psylocybiny do swojej codziennej rutyny, nie zakłócając jej przebiegu.

W rezultacie, tabletki z psylocybiną nie tylko ułatwiają precyzyjne dawkowanie, ale także czynią terapię bardziej dostępną i mniej inwazyjną dla pacjentów.

Naturalna vs syntetyczna psylocybina

Analiza różnic między psylocybiną naturalną a syntetyczną może wydawać się złożona, ale jest kluczowa dla zrozumienia potencjalnych różnic w efektywności i bezpieczeństwie obu form. Jednym z wyzwań jest stabilność związków chemicznych w ekstraktach pochodzących z roślin.

Firma Filament Health rozwiązała problem zmienności psilocybiny poprzez opracowanie technologii ekstrakcji, oczyszczania, standaryzacji i stabilizowania, które umożliwiają uzyskanie bezpiecznych i standaryzowanych medykamentów z naturalnych psychedelików.

Naturalne źródła psylocybiny, czyli te pochodzące z różnych odmian grzybów, mogą oferować pewne dodatkowe zalety w stosunku do ich syntetycznych odpowiedników, w tym możliwość wystąpienia tzw. efektu entourage, który wynika z obecności innych metabolitów wtórnych w roślinie.

Efekt entourage

Efekt entourage odnosi się do terapeutycznych korzyści wynikających z wykorzystywania całych roślin, podkreślając istotność interakcji między różnymi związkami obecnymi w ekstrakcie. W grzybach zawierających psylocybinę obecne są zarówno substancje psychoaktywne, jak i niepsychoaktywne, które współdziałają ze sobą, prowadząc do wzmocnienia efektów terapeutycznych.

W praktyce oznacza to, że naturalne ekstrakty z grzybów psylocybinowych mogą wywierać silniejsze i bardziej złożone efekty terapeutyczne. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów, którzy szukają najskuteczniejszych opcji leczenia.

Badania porównawcze

Badanie przeprowadzone przez zespół z Hebrew University Hadassah Medical Center skupiło się na porównaniu wpływu naturalnych i syntetycznych form psylocybiny na plastyczność synaptyczną u myszy. Wyniki tego badania wskazały, że naturalny ekstrakt psylocybiny miał nie tylko mocniejsze, ale również dłużej utrzymujące się działanie na funkcje synaptyczne mózgu.

Oprócz tego, badacze odkryli, że naturalny ekstrakt zwiększał poziomy białek synaptycznych w krytycznych regionach mózgu i wyróżniał się unikalnym profilem metabolicznym, co wskazuje na szerszy potencjał terapeutyczny w porównaniu z syntetycznym odpowiednikiem.

Zagrożenia i przeciwwskazania

Podobnie jak w przypadku każdej interwencji medycznej, terapia psylocybinowa niesie ze sobą pewne zagrożenia i przeciwwskazania. Terapia psylocybinowa powinna być przeprowadzana pod ścisłym nadzorem doświadczonych terapeutów, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentów i zwiększyć skuteczność leczenia.

Stosowanie psylocybiny może powodować niekorzystne reakcje psychologiczne, takie jak napady paniki, paranoje, nerwowość czy w skrajnych przypadkach psychozy. Wysokie dawki lub łączenie psylocybiny z innymi substancjami lub alkoholem mogą skutkować negatywnymi skutkami fizycznymi, takimi jak problemy z układem trawiennym, osłabienie, zawroty głowy czy przyspieszone bicie serca.

Przedawkowanie psylocybiny może prowadzić do zatrucia organizmu, objawiającego się objawami takimi jak skurcze żołądka, wymioty, biegunka, konwulsje, utrata przytomności oraz potencjalne uszkodzenia wewnętrznych organów.

Negatywne skutki uboczne

Jak już wspomnieliśmy, negatywne skutki uboczne stosowania psylocybiny mogą obejmować:

 • reakcje paniki
 • paranoję
 • nerwowość
 • a nawet psychozy

W przypadku osób z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak schizofrenia lub psychoza, te reakcje mogą być jeszcze silniejsze.

Efekty psylocybiny, substancji występującej w grzybach halucynogennych, mogą prowadzić do przerażających wizji i ogromnego strachu, szczególnie u osób, które nie mają doświadczenia z substancjami psychoaktywnymi.

Wysokie dawki psylocybiny lub jej łączenie z innymi substancjami, takimi jak alkohol, mogą prowadzić do negatywnych skutków fizycznych. Te mogą obejmować:

 • problemy z układem trawiennym
 • osłabienie
 • zawroty głowy
 • przyspieszone bicie serca
 • w skrajnych przypadkach śmiertelne zatrucie.

Prawne ograniczenia

W Polsce prawne aspekty dotyczące tabletek z psylocybiną są traktowane z dużą ostrożnością, gdyż obecnie znajdują się one pod ścisłym zakazem. Posiadanie tych substancji może prowadzić do konsekwencji karnych, a kultywowanie, przechowywanie oraz rozpowszechnianie grzybów zawierających psylocybinę bez stosownych pozwoleń jest zabronione i podlega sankcjom zapisanym w Kodeksie Karnym.

Tylko licencjonowane ośrodki w Polsce mają prawo do uprawy i przeprowadzania badań na grzybach psylocybinowych w kontrolowanych warunkach. To oznacza, że indywidualni pacjenci i terapeuci nie mogą legalnie posiadać ani stosować tych substancji bez odpowiedniego zezwolenia.

Mimo to, rośnie globalne zainteresowanie potencjałem terapeutycznym psylocybiny, a wiele krajów zaczyna zmieniać swoje prawo w tej kwestii. Możliwe, że w przyszłości prawa te również zmienią się w Polsce, jednak na razie informacje na ten temat mają charakter wyłącznie edukacyjny.

Podsumowanie

Podsumowując, tabletki z psylocybiną to obiecujące narzędzie w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych. Ich zalety, takie jak precyzyjne dawkowanie i wygoda stosowania, sprawiają, że są atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych form spożycia grzybów halucynogennych. Jednak ich przyszłość zależy od dalszych badań i zmian w regulacjach prawnych. Przede wszystkim, terapia psylocybinowa powinna być przeprowadzana pod ścisłym nadzorem doświadczonych terapeutów, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentów i zwiększyć skuteczność leczenia.