🍄 Zamówienia wysyłamy poniedziałek - czwartek do godziny 11:30. Darmowa dostawa do wszystkich zamówień powyżej 250 PLN 🍄

Shroomsy

Entuzjaści enteogenów, odkrywający świat substancji psychodelicznych. Staramy się dostarczać rzetelne, przystępne informacje, które pomagają zrozumieć zarówno naukowe, jak i duchowe aspekty psychodelików. Eksplorujmy razem ten magiczny świat, drzemiący w głębi każdego z nas.

Najczęściej wybierane

Heroic Dose - Czym jest dawka heroiczna?

Luty 03, 2024 2 min czytania Shroomsy

Czym jest dawka heroiczna? Jakie są jej efekty i skutki? Czy warto ją stosować? Dowiedz się więcej o dawce heroicznej.

Heroic Dose - Czym jest dawka heroiczna?

Zastanawiasz się, co kryje się za terminem heroic dose? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytanie, jak bezpiecznie doświadczyć wyjątkowo wysokiej dawki grzybów psilocybinowych i jak może ona wpłynąć na Twoje życie. Odkryjemy także etapy przygotowania, przeżycia i integracji po tak wymagającym doświadczeniu jakim jest przyjęcie dawki heroicznej.

Najważniejsze Informacje

 1. Dawka heroiczna grzybów psylocybinowych to intensywne doświadczenie psychodeliczne, które może wywołać głębokie zmiany osobowości i percepcji. Trzeba pamiętać przy tym, że jej przyjmowanie wymaga ostrożności, przygotowania i odpowiedzialności.
 2. Wysokie dawki grzybów powinny być przyjmowane pod nadzorem osoby trzeźwej i zaufanej, a przed rozpoczęciem doświadczenia zaleca się konsultację z profesjonalistami oraz odpowiednie przygotowanie otoczenia.
 3. Po przeżyciu dawki heroicznej kluczowe jest przeprowadzenie procesu integracji, który może obejmować pomoc psychoterapeuty, notatki osobiste oraz wymianę doświadczeń z innymi, aby pomóc w przetworzeniu doświadczenia.

Czym jest dawka heroiczna?

Termin “dawka heroiczna” odnosi się do głębokiego, przełomowego doświadczenia psychodelicznego, które może prowadzić do trwałych zmian osobowości i zrozumienia siebie. Termin heroic dose pochodzi od “podróży bohatera”, procesu głębokiej transformacji i pracy nad kryzysem. Twórca tego terminu, Terence McKenna, który zalecał przyjmowanie heroicznej dawki w warunkach umożliwiających odpowiedzialne przeprowadzenie doświadczenia tego typu.

Dawka heroiczna może wywołać szereg intensywnych doświadczeń, takich jak:

 • halucynacje wzrokowe
 • euforia
 • śmiech
 • rozpuszczenie ego
 • głębokie uczucia miłości lub jedności z naturą
 • przeżycia mistyczne
 • poczucie świętości

Może też prowadzić do trwałych zmian osobowości, szczególnie w zakresie otwartości, co obejmuje większą wyobraźnię, kreatywność, zmysł estetyczny, dostęp do uczuć i przyjmowanie ogólnie rozumianych szerokich perspektyw.

Warto jednak pamiętać, że doświadczenie heroicznej dawki jest wysoce kontekstowe i subiektywne. Istotne jest to, że reakcje na grzyby mogą się bardzo różnić w zależności od osoby. Wysokie dawki mają charakter terapeutyczny a nie rekreacyjny. Często pokazują to, co jest potrzebne, niekoniecznie to, czego się oczekuje.

Dawka heroiczna - ile to jest?

Określenie dawki heroicznej może być skomplikowane, ponieważ polega ona na indywidualnych obliczeniach, uwzględniając wiele czynników. Do tych czynników należą waga osoby, rodzaj i stan grzybów (świeże czy suszone) oraz oczekiwana intensywność doświadczenia. Dawkowanie świeżych grzybów jest wyliczane przez podzielenie ich wagi przez 10, aby uzyskać ekwiwalent suszonych grzybów.

Według Terence’a McKenny, pioniera w dziedzinie psychodelików, “dawka heroiczna” to przyjęcie 5 gramów suszonych grzybów psylocybinowych. McKenna uważał, że taka ilość może prowadzić do intensywnych i przełomowych doświadczeń psychodelicznych, które mogą mieć znaczący wpływ na percepcję i osobowość jednostki.

Do określenia konkretnej, bezpiecznej i odpowiadającej masie ciała dawki grzybów można użyć internetowego kalkulatora dawkowania, który bierze pod uwagę kilogramy i typ grzyba. Zaleca się rozpoczynanie od mniejszych dawek i stopniowe przechodzenie przez standardowe do silniejszych by w przyszłości móc bezpiecznie przyjąć dawkę heroiczną. Taka kolejność działania jest niezbędna aby zrozumieć, jak grzyby magiczne oddziałują na organizm i wybrać dla siebie optymalną dawkę.

Czas trwania dawki heroicznej

 • Pierwsza faza: Rozpoczyna się od momentu zażycia i trwa około 2 godzin. W tym czasie odczuwa się narastanie efektów.
 • Druga faza: Szczyt doświadczenia, kiedy to efekty są najmocniejsze. Może trwać od 3 do 8 godzin.
 • Trzecia faza: Okres schodzenia z efektów i refleksji, który następuje po ustąpieniu głównych doznań. Czas trwania tej fazy to kilka godzin.

Ogólnie rzecz biorąc, efekty po zażyciu heroicznej dawki grzybów psilocybinowych utrzymują się przez 5 do 6 godzin, ale mogą przedłużyć się przy większych dawkach.

Bezpieczne podejście do dawki heroicznej

Przyjmowanie wysokich dawek psychodelików, takich jak dawka heroiczna, powinno odbywać się pod nadzorem osoby zaufanej doświadczonej w temacie psychodelików.

Obecny wzrost zainteresowania psychodelikami może prowadzić do podejmowania prób bez odpowiedniego przygotowania, co wiąże się z ryzykiem negatywnych doświadczeń i niebezpiecznych sytuacji. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o bezpieczeństwie i odpowiednio się do doświadczenia przygotować.

Jak się przygotować do doświadczenia z grzybami psylocybinowymi?

Podjęcie odpowiednich kroków przed doświadczeniem z grzybami psylocybinowymi jest niezbędne, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i pozytywne przeżycia. Oto kilka wskazówek:

 1. Upewnij się, że znajdujesz się w miejscu, które zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa i spokoju.
 2. Zadbaj o to, aby otoczenie było odpowiednio przygotowane, co obejmuje dostępność wody, zdrowych przekąsek oraz komfortowe ubranie.
 3. Wybierz muzykę, która będzie sprzyjać relaksacji i wyciszeniu.
 4. Upewnij się, że temperatura w pomieszczeniu jest odpowiednia i czujesz się w niej komfortowo.

Zaufana osoba, pełniąca rolę opiekuna, może zapewnić bezpieczeństwo i wsparcie podczas doświadczenia, zwłaszcza podczas fazy schodzenia i refleksji. Ustawienie intencji oraz określenie celu użycia dawki heroicznej są kluczowe dla zrozumienia i kierunku doświadczenia z grzybami psylocybinowymi. W tym procesie pomocne mogą okazać się medytacja lub prowadzenie dziennika.

Przed rozpoczęciem doświadczenia psychodelicznego zaleca się konsultację z profesjonalistami, w tym wykonanie badania medycznego oraz rozmowę z przeszkolonym opiekunem/integratorem psychodelicznym.

Efekty dawki heroicznej

Przyjęcie dawki heroicznej może prowadzić do różnorodnych efektów. Przyjmowanie heroicznej dawki w cichym i ciemnym pomieszczeniu może prowadzić do przełomowych doświadczeń, śmierci ego i dysocjacji od rzeczywistości. Użytkownicy często opisują doświadczenia z heroicznej dawki jako głęboko transformatywne, prowadzące do trwałych zmian w percepcji siebie i świata.

Częstotliwość przyjmowania dawki heroicznej

Kolejnym ważnym czynnikiem jest częstotliwość przyjmowania dawki heroicznej. Zaleca się zachowanie co najmniej 3-4 tygodni przerwy między kolejnymi dawkami grzybów, by umożliwić regenerację umysłu i ciała oraz uniknąć budowania tolerancji. Również Terence McKenna propagował rzadkie spożywanie wysokich dawek psychoaktywnych substancji, co wspiera tezę dotyczącą długości przerw między doświadczeniami.

Częste przyjmowanie dawek heroicznych może prowadzić do długotrwałych zmian w percepcji, w tym zjawiska znane jako zespół percepcyjnych zaburzeń po psychodelikach (HPPD) oraz budować wspomnianą wcześniej tolerancję.

Integracja po doświadczeniu z dawką heroiczna

Integracja po doświadczeniu z dawką heroiczna jest kluczowa dla całego procesu. Wsparcie profesjonalisty w procesie przetwarzania trudnych emocji po doświadczeniu z dawką heroiczną jest nieocenione, a osoby takie jak: tripsitter, przewodnik, terapeuta czy przyjaciel mogą pomóc w integracji tej szczególnie wyzwalającej podróży.

Samodzielna praca nad integracją doświadczenia może obejmować:

 • poświęcenie czasu na bycie samemu ze sobą
 • obserwację przepływu myśli i emocji
 • pisanie ręczne lub nagrywanie notatek głosowych w celu uporządkowania i przekształcenia doświadczeń z formy metafizycznej w fizyczną

Dzielenie się doświadczeniem z dawką heroicznej z przyjaciółmi czy bliskimi może wnieść nową perspektywę i ułatwić zdobywanie sensu z przeżytych doznań.

Muzyka, mówienie o doświadczeniu, pisanie czy słuchanie utworów mogą stanowić potężne narzędzie w procesie integracji. Mogą one pomóc przypomnieć sobie i ponownie doświadczyć emocji towarzyszących wyprawie psychodelicznej.

Podsumowanie

Podsumowując, dawka heroiczna grzybów psylocybinowych to potężne doświadczenie, które może prowadzić do głębokich zmian w percepcji siebie i świata. Bezpieczne podejście do niej wymaga odpowiedniego przygotowania, opieki osoby zaufanej i odpowiedniej integracji po doświadczeniu.

Jednak pamiętaj, że nie jest to doświadczenie dla każdego. Priorytetem zawsze musi być bezpieczeństwo, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z profesjonalistą.

Najczęściej Zadawane Pytania

Czy dawka heroiczna jest bezpieczna?

Dawka heroiczna zwykle jest bezpieczna. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, towarzystwie osoby zaufanej i integracji po doświadczeniu. Zawsze zaleca się konsultację z profesjonalistą.

Jak obliczyć dawkę heroiczną?

Aby obliczyć dawkę heroiczną, należy uwzględnić wagę, rodzaj grzybów i oczekiwaną intensywność doświadczenia, korzystając z dostępnych kalkulatorów dawkowania online.

Jak często mogę przyjmować dawkę heroiczną?

Zaleca się zachowanie co najmniej 3-4 tygodni przerwy między kolejnymi dawkami grzybów, aby uniknąć budowania tolerancji i negatywnych skutków ubocznych. Bezsprzecznie ważny jest umiar w przyjmowaniu dawek heroicznych.

Jakie mogą być efekty dawki heroicznej?

Po zażyciu dawki heroicznej może wystąpić śmierć ego, euforia, a nawet głębokie przeżycia mistyczne. Warto zatem dokładnie rozważyć konsekwencje przed podjęciem decyzji o przyjęciu dawki heroicznej grzybów psylocybinowych.

Jak mogę zintegrować doświadczenie po dawce heroicznej?

Aby zintegrować doświadczenie z dawką heroiczną, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalisty, dzielić się doświadczeniami z innymi oraz samodzielnie pracować nad przetwarzaniem emocji i wrażeń. Możesz to zrobić poprzez terapię, grupowe rozmowy oraz samorefleksję.